8 Eylül 2009 Salı

Combined Endeavor 2009

Etkinlik içeriğinin gizlilik seviyesi hakkında bilgi sahibi olmadığımdan, önceki yazımda Bosna-Hersek'te ne amaçla bulunduğumu yazmamış, sadece katıldığım etkinliğin adını vermekle yetinmiştim. Sıkı durun açıklıyorum: katılan ülkelerin ordularının, kullandıkları iletişim sistemlerin birlikte çalışma testlerini yaptığı Combined Endeavor 2009 tatbikatındayım, bir diğer Pardus geliştiricisi Ekin Meroğlu, farklı kurumlardan mühendisler ve TSK personeli ile.

CE 2009'a kendi sertifika otoritesi (kök SM dışında, elbette) ve tüm sunucu ve istemcilerinde Windows harici bir işletim sistemi kullanan tek ikinci (ABD'nin bazı sunucularında RedHat kullandığını sonradan öğrendik, teste katılan sunucularda hâlâ tekiz) ülke olarak hem havamızı atıyor, hem de sistemlerimizi farklı senaryo ve ortamlarda test ederek tecrübe kazanıyoruz. Bosna-Hersek'in ev sahipliği yaptığı, ABD Avrupa Komutanlığı'nın organize ettiği bu organizasyonda en farklı ülke olmak gurur verici olsa da, farklılıktan kaynaklanan problemler can sıkıcı bir hal alabiliyor. Internet Explorer için yazılmış bir JavaScript, ya da Outlook düşünülerek hazırlanmış bir test maddesi, test öncesi 30º sıcakta ülke ülke dolaşıp sorumluları ikna etmenizi gerektiriyor. Bana sorarsanız, bu da diğer testler gibi, yeşil renkli kocaman bir "GEÇTİ" işaretini hakediyor.

Etkinliğin ikinci haftasında PKI testleri yapılacak ve imzalama/şifreleme işlemleri Pardus üzerinde MA3 (Milli Açık Anahtar Altyapısı) kullanan akıllı kart AKIS ile yapılacak. Yerel ağda akıllı kart ile yapılan SSL testleri başarıyla geçiyor, resmi testlerden de başarıyla geçmeyi umuyoruz.

Ek: VPN testleri son güne ertelendi, kimlik denetimsiz ve PKI'lı tüm testler geçildi. Bundan sonra aynı testler farklı bölgelerdeki ülkelerle yapılacak. Hayat da yarısından sonra hep tekrar değil mi zaten?

3 yorum: